Przebarwienia skóry to powszechny problem, który może pojawić się w każdym wieku. Są trudne do ukrycia i ciężko się ich pozbyć. Przebarwienia na skórze, zwłaszcza na twarzy, są efektem działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów. Niektóre z nich zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość melaniny, która punktowo kumuluje się w skórze i sprawia, że na jej powierzchni pojawiają się plamy w różnych odcieniach brązu.
Rodzaje przebarwień
Przebarwienia mogą przyjmować różne formy. Do najczęściej występujących należą piegi, melazma, przebarwienia pozapalne, przebarwienia starcze, a także przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. Każdy z tych rodzajów przebarwień ma swoje unikalne przyczyny i charakterystyki.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Choć istnieją domowe sposoby na przebarwienia, takie jak stosowanie kremów na przebarwienia czy kwasu azelainowego, najskuteczniejszym rozwiązaniem na istniejące już plamki są zabiegi medycyny estetycznej. W przypadku silnych przebarwień, peelingi medyczne, takie jak Dermamelan i Cosmelan, mogą przynieść spektakularne efekty, rozjaśniając przebarwienia nawet o 95%. Alternatywą dla peelingu są zabiegi laserowe, które pobudzają odnowę kolagenu i rozjaśniają skórę za pomocą światła laserowego.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
W walce z przebarwieniami nieodzowne jest kompleksowe działanie: profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja skóry od razu po zakończeniu kuracji. Usunięcie plam, które już się pojawiły, nie wystarczy, bo jeśli nie będziesz odpowiednio zabezpieczać skóry, szybko powstaną kolejne przebarwienia. Dlatego preparaty z filtrem SPF 50+ to podstawa codziennej pielęgnacji.
Dodaj komentarz