Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem nie jest łatwa. Wielokrotnie słyszy się ciocie dobra rada, które chcą podpowiedzieć coś na temat opieki nad dzieckiem, bo przecież same wychowały własne. Nie ma w tym nic złego i trzeba przyjmować to spokojnie, nawet jeśli przeczytało się na ten temat wszystkie pozycje książkowe. Gorzej jeśli te osoby powielają zabobony i mity. Poznajcie te, które pojawiają się często.
Przełamanie dziecka, czyli naciągnięcie mięśni należy próbować nastawić samodzielnie – mit
Jednym z mitów jest ten związany z przełamaniem dziecka. Otóż sądzi się, że płaczliwość dziecka, odmawianie pokarmów, trudności z zasypianiem, nieprawidłowe napięcie mięśniowe są związane z przełamaniem, które rozumiane jest jako naciągnięcie mięśni, czy wypadnięcie dysku kręgosłupa. Czy do takiej sytuacji może dojść? Teoretycznie tak, ale trzeba by bardzo się postarać, by do tak poważnej kontuzji doprowadzić. Może być to związane z nieprawidłowym trzymaniem dziecka i podtrzymywaniem główki. Istnieje zabobon, że dziecko trzeba zmierzyć, przy okazji ćwicząc i porównując rączki i nóżki. Jeśli istnieje różnica w długości z którejś strony, to według mierzącego jest to przesunięcie, przełamanie, zwane też schynięciem. Na tzw. schynięcie, babcie i dziadkowie dzieci stosują ćwiczenia po kąpieli, przyciągając prawe kolano i lewy łokieć i odwrotnie, lewe kolano i prawy łokieć. Inną metodą miało być przewiązywanie niemowlaka chustą, zwłaszcza w obrębie klatki piersiowej. Prawdą jest, że naciągnięcia mogą wystąpić, jednak nie należy postępować jak znachorzy, a udać się do fizjoterapeuty lub pediatry z dzieckiem. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne czy ćwiczenia należy wykonywać w bezpiecznych warunkach. Oferta produktów do przewijania niemowląt w sklepie babyville.pl jest naprawdę szeroka i każdy rodzic znajdzie odpowiednie rozwiązanie.
Nie można wychodzić z noworodkiem na spacer przed ukończeniem 3 tygodnia życia – mit
Powielanym mitem jest także ten jakoby wychodzenie z noworodkiem było zabronione do 3 tygodnia życia. Tymczasem wyznacznikiem nie jest wiek dziecka a temperatura. W zimie malucha należy werandować, aby mogło przyzwyczaić się najpierw do warunków, zanim weźmie się je na pierwszy spacer. Jednak generalnie jeśli nie ma ujemnej temperatury, to można z dzieckiem wyjść. A i przy ujemnej do minus 10 stopni jest to możliwe. Oczywiście maluszka trzeba wtedy bardzo ciepło ubrać.
Niemowlę należy myć codziennie, ale dopiero gdy odpadnie kikut pępowinowy – mit
Kikut pępowinowy należy chronić przed zmoczeniem, to fakt. Należy przemywać go spirytusem, ale w czasie kąpieli należy nalewać wodę na dno wanienki, to wystarczy by umyć malucha. Do tego nie trzeba myć go w wanience codziennie. Można je obmywać stosując mokre chusteczki, a także chusteczki i wodę. Neleży delikatnie przemywać wacikiem zagłębienia, miejsca intymne, pod pachami, główkę dziecka, a także zewnętrzną małżowinę uszną. Można to robić w trakcie pielęgnacji. Przewijanie niemowląt uzupełnia się o przemywanie newralgicznych części ciała.
Ciemieniucha to efekt nieprawidłowej higieny – mit
Kolejny powielany mit dotyczy ciemieniuchy i tego, że powstaje przez nieprawidłową higienę w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka. Otóż nie jest to prawda, bo grube żółte łuski na głowie dziecka są efektem nadmiernego działania gruczołów łojowych pobudzonych przez hormony matki krążące w organizmie dziecka. Po około 3 miesiącach sytuacja hormonalna się stabilizuje. Należy smarować główkę oliwką przed myciem, a po zmiękczeniu łusek delikatnie wyczesywać je miękką szczotką, a także myć włosy.
Niemowlakowi do 3 miesiąca życia należy zakładać czapeczkę nawet w domu – mit
Ostatni z mitów, który chcemy omówić, to ten związany z nadmiernym przegrzewaniem dziecka. Otóż rodzice często słyszą od swoich rodziców, czyli babć, że dziecko powinno mieć na głowie czapeczkę nawet w domu. O ile na zewnątrz rzeczywiście maluch musi mieć czapkę o odpowiedniej przepuszczalności powietrza, o tyle w domu nie jest to konieczne, a wręcz może być szkodliwe, ze względu na owo przegrzanie.