O pielęgnacji cery suchej słów kilka

Pielęgnacja cery suchej

Sucha skóra to stan, który może wynikać z wielu czynników, takich jak genetyka, warunki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja skóry, a nawet niektóre zabiegi kosmetyczne. Skóra taka ma tendencję do łuszczenia się, jest wiotka, ma uczucie ściągnięcia, brak elastyczności i drobne zmarszczki. Wiele osób z suchą skórą doświadcza uczucia ściągnięcia i pieczenia, zwłaszcza po myciu twarzy.

Przyczyny suchości skóry

Suchość skóry może wynikać z wielu czynników. Może to być dziedziczne, ale może też wynikać z niewłaściwej pielęgnacji skóry. Częste złuszczanie, przesuszanie i inne drastyczne działania na skórę mogą prowadzić do odwodnienia skóry. Wysuszenie skóry może dotyczyć każdego, nawet osoby o cerze tłustej. W takiej sytuacji mówimy o cerze tłustej odwodnionej.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Pielęgnacja suchej skóry wymaga specjalnej uwagi. Ważne jest, aby unikać kosmetyków na bazie alkoholu, które mogą przyczyniać się do suchości skóry. Nigdy nie należy myć twarzy mydłem. Po umyciu twarzy przy użyciu łagodnego preparatu, delikatnie osusz ją ręcznikiem papierowym i unikaj mocnego pocierania. Po oczyszczeniu twarzy zawsze nakładaj na nią serum nawilżające, a później bogaty krem nawilżająco-odżywczy.

Jakie kosmetyki wybrać?

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy dla utrzymania zdrowej i nawilżonej skóry. Kremy nawilżające powinny zawierać składniki, które pomagają wiązać i zatrzymywać wodę w naskórku. Ważne składniki do poszukiwania to kwas hialuronowy, gliceryna, aminokwasy takie jak arginina, algi, związki kolagenu, a także wyciągi roślinne jak aloes czy mocznik. Składniki lipidowe, takie jak olejki migdałowe, olej jojoba, olej arganowy, olej z awokado, z wiesiołka, a także masło shea, związki cholesterolu oraz np. ceramidy, są również ważne, ponieważ tworzą warstwę okluzyjną, chroniącą przed utratą wody.

Zasady pielęgnacji cery suchej

Pielęgnacja suchej skóry wymaga przestrzegania pewnych zasad, które pomogą utrzymać skórę zdrową i nawilżoną. Oto kilka z nich:

 1. Unikaj kosmetyków na bazie alkoholu. Kosmetyki zawierające alkohol mogą powodować podrażnienie i łuszczenie się naskórka.
 2. Unikaj mocnego pocierania skóry twarzy. Po umyciu skóry twarzy delikatnie osuszaj ją przykładając do niej ręcznik.
 3. Nie używaj kosmetyków o działaniu matującym. Stawiaj na kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej, które zawierają składniki o działaniu silnie nawilżającym i odżywczym.
 4. Po oczyszczeniu skóry twarzy zawsze nakładaj na nią krem nawilżający. Nie przykładanie się do pielęgnacji może zwiększać przesuszenie i przyczyniać się do zbyt wczesnego starzenia się skóry.
 5. Unikaj solarium i klimatyzowanych pomieszczeń.

Rutyna pielęgnacyjna dla cery suchej

Rutyna pielęgnacyjna dla cery suchej powinna obejmować zarówno pielęgnację poranną, jak i wieczorną. Oto przykładowy plan podstawowej pielęgnacji cery suchej:

Pielęgnacja poranna

 1. Mycie skóry twarzy delikatnym żelem myjącym, który został wzbogacony składnikami o działaniu łagodzącym.
 2. Tonizacja skóry twarzy tonikiem, który zapewni dodatkową dawkę nawilżenia.
 3. Ochrona UV – skóra sucha jest bardzo podatna na podrażnienia wynikające z czynników środowiskowych, dlatego jako krem na dzień warto wybrać krem z filtrem UV o działaniu nawilżającym.

Pielęgnacja wieczorna

 1. Dwuetapowe oczyszczanie – pomaga w usunięciu makijażu, ale także kremu z filtrem, który nosiliśmy cały dzień.
 2. Użycie serum – w przypadku skóry suchej jego używanie może pomóc w walce z podrażnieniem i niechcianymi suchymi skórkami.
 3. Nałożenie dobrego kremu nawilżającego – będzie wybawieniem suchej skóry.

Pamiętaj również o dodatkowej pielęgnacji, takiej jak złuszczanie martwego naskórka i maski silnie nawilżające. Taki mały domowy spa, mniej więcej raz w tygodniu, pomoże uporać się z suchymi skórkami i łuszczeniem się skóry.

Strona główna » Uroda » Pielęgnacja cery suchej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *