Niacynamid właściwości i stosowanie

Niacynamid

Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to składnik witaminy B3 (niacyny). Jest to substancja o niezwykle szerokim spektrum działania, która jest coraz częściej wykorzystywana w kosmetykach i dermatologii. Niacynamid jest amidem kwasu nikotynowego, a jego aktywne formy, NAD i NADP, są kluczowymi koenzymami w setkach reakcji chemicznych w organizmie, w tym przemian cukrów, tłuszczów, białek, procesów utleniania i redukcji.

Jak działa niacynamid?

Niacynamid ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w kosmetologii i dermatologii. Jest składnikiem preparatów stosowanych w celu zapobiegania i niwelowania hiperpigmentacji skóry. Hamuje transport melaniny z melanocytów do komórek naskórka, co prowadzi do zmniejszenia ilości przebarwień i rozjaśnienia skóry.

Niacynamid ma również właściwości przeciwtrądzikowe, wynikające z działania w trzech punktach uchwytu: działa przeciwzapalnie, zmniejsza produkcję łoju, a także hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes.

Jest to substancja o działaniu antyoksydacyjnym, która zwiększa produkcję kolagenu, wpływając pozytywnie na procesy odnowy skóry. Stabilizuje funkcjonowanie bariery skórnej, dzięki czemu maleje ilość traconej wody i zwiększa się poziom nawilżenia cery.

Jak stosować niacynamid?

Standardowe preparaty kosmetyczne zawierają od 2 do 5% niacynamidu w składzie. Używane systematycznie przynoszą doskonałe efekty. Na rynku dostępne są jednak produkty o stężeniu znacznie wyższym: 10, a nawet 15% nikotynamidu. Są one przeznaczone dla skór mniej wrażliwych, borykających się z zaawansowanym łojotokiem i trądzikiem.

Niacynamid występuje w produktach przeznaczonych do cer trądzikowych, do cer tłustych, do skóry atopowej, w produktach rozjaśniających przebarwienia oraz w licznych preparatach anti-age (przeciwstarzeniowych).

Czy niacynamid ma jakieś przeciwwskazania?

Niacynamid to składnik dobrze tolerowany, bezznanych przeciwwskazań. Może być stosowany przez osoby o różnym typie skóry, w tym skóry wrażliwej. Jednak, jak każdy składnik kosmetyczny, może wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób. Dlatego zawsze warto przeprowadzić test na małym obszarze skóry przed rozpoczęciem regularnego stosowania.

Podsumowanie

Niacynamid to składnik, który zdobywa coraz większą popularność w kosmetykach. Jego wszechstronne działanie sprawia, że jest składnikiem wielu preparatów, zarówno tych do pielęgnacji skóry twarzy, jak i całego ciała. Dzięki swoim właściwościom przeciwtrądzikowym, przeciwstarzeniowym, rozjaśniającym i nawilżającym, niacynamid jest składnikiem, który warto mieć w swojej kosmetyczce.

Strona główna » Uroda » Niacynamid

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *