Jak urządzić stylowy salon, gdy ma się małe dzieci? Poradnik o stylu i sztuce kompromisu

Młodzi rodzice mają nie lada wyzwanie, gdy urządzają wnętrza swojego domu czy mieszkania. W końcu trzeba wszystko tak zaaranżować, by przestrzeń była bezpieczna dla dzieci, a jednocześnie chce się wprowadzić do wnętrza jak najwięcej stylu. W przypadku salonu pragnie się też utrzymać reprezentacyjny charakter przestrzeni, a jak wiadomo przy dzieciach nie jest łatwo. Zatem czas poznać poradnik o stylu i sztuce kompromisu.

Gdy dzieci mażą po ścianach – postaw na farby zmywalne albo okładzinę korkową

Mając małe dzieci trzeba iść na kompromisy. To oznacza, że przynajmniej na razie w salonie nie będzie wzorzystych tapet, a raczej pomalowane farbą zmywalną ściany. Tutaj wybór kolorystyki jest naprawdę szeroki, warto postawić na jasne i pastelowe, które dodadzą wnętrzu więcej światła. Jednak, aby zapobiec zbyt częstym dziełom na ścianom na część ściany albo i całą możecie wybrać okładzinę korkową. Jest ekologiczna, bo przy jej produkcji nie cierpi żadne drzewo, żadne też nie jest ścinane, ponadto zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną, co zapewni niższe rachunki, ale i obniżenie decybeli w mieszkaniu, w którym przebywają dzieci. Okładzina korkowa ma jeszcze jedną zaletę, możesz na niej umieścić tablicę, po której dzieci będą mogły rysować albo bezpośrednio na niej wieszać dziecięce rysunki czy to w plastikowych antyramach, czy przypięte pinezkami. Warto podkreślić, że wykończenie ścian będzie się prezentować stylowo.

Podłoga musi być bezpieczna i antypoślizgowa, a do tego łatwa do utrzymania w czystości – postawcie na płytki lvt albo matowy gres podłogowy

Dzieci nie powinny ślizgać się po podłodze. Jednocześnie mają tendencję do wylewania napojów, czy upuszczania jedzenia na podłogę, a jak wiadomo nie jest możliwe karmienie bardzo ruchliwego dziecka tylko w kuchni. Dlatego trzeba zadbać o podłogę reprezentacyjną, antypoślizgową i łatwą do utrzymania w czystości. Na pewno sprawdzą się płytki winylowe albo matowy gres podłogowy. Te pierwsze nawet lepiej, bo nie potrzeba do nich fug, mają zwartą budowę, w związku z tym zabrudzenia nie wnikają w zakamarki. Jednocześnie zaletą takiej podłogi jest to, że jest odporna na zarysowania i zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną. Zatem dzieci będą mogły biegać po niej do woli i nie będą brzmiały jak stado koni.

Wyposażenie nie powinno sprzyjać kontuzjom, zatem zaokrąglone meble będą lepsze niż te kanciaste

Warto zwrócić uwagę na meble. Zamiast prostokątnego stolika kawowego, lepiej wybrać okrągłe, a jeśli chodzi o meblościanki zaokrąglone fabrycznie ranty. Należy wybrać meble z cichym domykiem, a jednocześnie nie posiadające uchwytów, czyli otwierane w systemie push to open. Wszystko to sprzyja estetyce i bezpieczeństwu dzieci. Wypoczynki powinny być odpowiednio wyprofilowane, ale również takiej wysokości, by dziecko mogło na nich swobodnie usiąść i nie musiało się wspinać. Ważna jest także tapicerka hydrofobowa, którą łatwo się czyści. Tu można znaleźć wiele ciekawych struktur tkanin, także te reprezentacyjne, np. przypominające welur.

Zamiast szklanych antyram, wybierzcie te z PVC, a także ozdób je taśmą LED białą

Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie, które powinno być bezpieczne, dlatego wszędzie trzeba stosować oświetlenie LED, które nie nagrzewa się tak jak inne źródła światła. Do dekoracji sprawdzą się taśmy LED jednokolorowe. Można je wykorzystać jako podkreślenie antyram i ich zawartości, czyli zdjęć lub rysunków. Sprawdzą się też do podświetlenia szklanych półek. Jeśli takie półki wybieracie, to oczywiście muszą być wykonane z wzmocnionego szkła i nie powinny znajdować się w zasięgu dzieci.

Chcecie wprowadzić do wnętrza rośliny? Postawcie je na półkach ściennych z ogranicznikami

Jeżeli chcecie postawić na rośliny, to na pewno nie powinny stać na ziemi czy chwiejnych kwietnikach. Warto umieścić je na półkach z ogranicznikami. Dzięki temu zapobiegnie się ich upadkowi na podłogę, np. w przypadku większego przeciągu w mieszkaniu. Na półkach można postawić różne gatunki roślin, np. lawendę, ale warto też wybierać te rośliny, które są bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych.

Strona główna » Inne » Jak urządzić stylowy salon, gdy ma się małe dzieci? Poradnik o stylu i sztuce kompromisu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *