Polski Youtube zalewa fala kolejnego łańcuszka. Biorą w nim udział znani i mniej znani artyści, politycy, działacze społeczni, zwykli obywatele. A wszystko w szczytnym celu dofinansowania szpitali w walce z koronawirusem i przeciwdziałaniu COVID-19. Pod każdym filmikiem zamieszczany jest link do strony, na której prowadzona jest zbiórka pieniędzy. Hot 16 Challenge 2 to akcja jednocząca wszystkich mieszkańców naszego kraju, bez względu na poglądy polityczne.

I warto wesprzeć tą akcję, bo ma ogromną moc sprawczą. Do dnia 22 maja na subkoncie akcji widniała kwota ponad 3 milionów 100 tysięcy złotych. To wspaniały wynik. Martwić jednak może fakt, że szpitale i medycy są w tak trudnej sytuacji, że społeczeństwo musi organizować na ich funkcjonowanie zrzutki. Pomijając jednak ten przykry fakt, trzeba przyznać, że Polacy w rudnych sytuacjach zjednoczyć się umieją i pięknie pokazują, jak należy walczyć o osiągnięcie celu. Do akcji ochoczo włączyli się artyści, politycy, dziennikarze i zwykli ludzie. Akcja zbiórki pieniędzy została połączona z wyzwaniem Hot 16 Challenge 2. Jest to wyzwanie zapoczątkowane przez Solara, czyli Karola Poziemskiego, polskigo rapera związanego z wytwórnią SBM Label. Wyzwanie ma polegać na zarapowaniu 16 wersów pod dowolny beat, czyli podkład muzyczny, jakim posługują sie raperzy. Oczywiście jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Są artyści, którzy nie umieją rapować, więc śpiewają. W akcję zaangażowało się niemal całe środowisko muzyczne – od raperów, poprzez muzyków rockowych, popowych i niezależnych, alternatywnych. Można także odnaleźć „szesnastki” polityków, dziennikarzy, sportowców, aktorów, językoznawców, lektorów i wielu, wielu innych osób.

Hot 16 Challenge 2 poszło tak daleko, że na Youtubie tworzone są rankingi najlepszych „szesnastek”. Trzeba mocno się postarać, by nadążyć ze wszystkimi. Dla wielu, niekwestionowaną królową tego wyzwania stała się Beata Kozidrak, która swoją „szesnastką” zdeklasowała pozostałych wykonawców. Szerokim echem, jednak raczej nie pozytywnym, odbiła się „szesnastka” Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy. Pojawiające się w jego rapie słowa „ostry cień mgły” zagościły w wielu wypowiedziach czy komentarzach.

Zasady wyzwania są proste. Każdy nominowany ma 72 godziny na przedstawienie swojej „szesnastki” czyli utworu rapowanego składającego się z 16 wersów. Niektóre występy mają ponad milionowe liczby odsłon. Najpopularniejsi raperzy nie mogli nie wziąć udziału w tym challenge’u. Są naturalnie tez takie „szesnastki”, które wywołały niesmak i kontrowersje, jak na przykład wykonanie Janusza Krowin-Mikke, który zarapował, że na drzewach zamista liści będą wisieć socjaliści. Takie teksty nie spotykają się z sympatią czy aprobatą. Za to pozytywne przekazy, jak ten Majki Jeżowskiej czy Braci Golców są jak najbardziej na miejscu. Każdy może wziąć udział w tym wyzwaniu wpłacając choćby symboliczną złotówkę na konto akcji. Szczegóły można znaleźć pod każdym filmikiem na Youtubie, który prezentuje „szesnastkę” w ramach Hot 16 Challenge 2.