Od wielu lat prowadzone są statystyki dotyczące zachorowań i zgonów Polaków. Największa liczba zgonów jest wynikiem chorób krążenia oraz nowotworów. Zaraz za nimi plasują się choroby układu oddechowego, urazy i wypadki. Co trzynasty Polak umiera z niewyjaśnionych przyczyn. Co tak na prawdę nas zabija?

Choroby krążenia są przyczyną niemal połowy zgonów, choć profilaktyka oraz leczenie tychże chorób jest na coraz wyższym poziomie. Wśród najbardziej śmiercionośnych chorób układu krążenia wyłania się na prowadzenie choroba niedokrwienna serca, czyli tak zwana choroba wieńcowa. Polega ona na coraz słabszym napływie do serca natlenionej krwi, co jest wynikiem nagromadzenia się w tętnicach i żyłach blaszek miażdżycowych. Serce mając nie dość krwi przestaje prawidłowo funkcjonować. W konsekwencji statystycznie wynika, że co drugi mężczyzna chorujący na choroby układu krwionośnego umiera właśnie na chorobę wieńcową. Wśród kobiet chorujących na te schorzenia, co trzecia umiera na chorobę wieńcową. Inną chorobą układu krwionośnego, która powoduje spory odsetek zgonów, jest niewydolność serca. Zazwyczaj choroba ta ma charakter postępujący. Stan mięśnia sercowego stopniowo się pogarsza. Można wyłonić trzy postacie tej choroby: ostrą, przewlekłą i zastoinową. Choroba jest konsekwencją nadciśnienia tętniczego, wady zastawkowej i kardiomiiopatii.

Inną chorobą układu krwionośnego jest miażdżyca, która zabija rocznie około 30 tysięcy Polaków. Jest to choroba tętnic, w wyniku której światło tętnic jest coraz mniejsze. Prowadzi to do coraz gorszego przepływu krwi. Efektem może być udar czy zawał serca, a także tętniak aorty. Udar mózgu w większości wypadków jest udarem niedokrwiennym. Występuje najczęściej u osób po 65. roku życia. Do 1/3 udarów dochodzi podczas snu. Zawał serca z kolei pozbawia życia około 15 tysięcy Polaków rocznie. Najczęstszą przyczyną zawału jest zakrzep zamykający tętnicę wieńcową.

Drugą grupą chorób, które zabierają najwięcej istnień w Polsce, są choroby nowotworowe. Szacuje się, że już niedługo ten typ chorób zajmie pierwsze miejsce pod względem śmiertelności Polaków, albowiem liczba zgonów spowodowana tymi chorobami rośnie coraz szybciej. Najbardziej śmiertelnymi z nowotworów wśród mężczyzn są rak jelita grubego, rak płuca, prostaty, żołądka i pęcherza moczowego. Kobiety najczęściej umierają z powodu raka płuc, piersi, jelita grubego, jajnika i trzustki.

Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym rakiem na świecie. W Polsce co roku wykrywa się go u ponad 22 tysięcy osób. Ponieważ liczba rocznych wykryć niemal pokrywa się z liczbą rocznych zgonów, to jest on uważany za największego żniwiarza wśród nowotworów.

Na drugim miejscu znajduje się rak jelita grubego. Ponieważ jego objawy są dość niejednoznaczne, kiedy pojawiają się już objawy sugerujące nowotwór zazwyczaj jest już za późno. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.