Jedna z przodujących firm ubezpieczeniowych na polskim rynku przeprowadziła wielki Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020. Jak wykazują autorzy testu, wypełniło go ponad czterysta tysięcy osób. Z jego wyników wyłania się obraz zdrowia przeciętnego Polaka, to, co jeszcze trzeba jeszcze zmienić w stylu życia i jakie choroby najczęściej zabierają nam zdrowie.

Przede wszystkim Polacy mają trudność z zachowaniem zdrowego trybu życia. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko zdrowe, zbilansowane pożywienie, aktywność fizyczna, ale także przestrzeganie zaleceń profilaktycznych, wydanych przez lekarza. Z tym ostatnim bardzo duża część społeczeństwa ma problem. Stare, niezdrowe nawyki i przyzwyczajenia biorą górę. To właśnie takie zachowania w największym stopniu determinują zachorowanie na daną chorobę, a nie rodzinne obciążenia chorobami. Oznacza to tyle, że to my kształtujemy nasze zdrowie. Nasz styl życia ma decydujący wpływ na wystąpienie lub przedwczesne wystąpienie chorób przewlekłych niezakaźnych, czyli chorób serca, choroby Alzheimera i innych form otępienia.

Głównym problemem, jaki wyłania się z obrazu powstałego z testu, jest to, że Polacy mają problem z nadmierną masą ciała. Z takim wynikiem mierzy się ponad połowa ankietowanych. Niestety, nie zmusza to nas do zachowania zdrowej diety. Co czwarty Polak jada fast-foody kilka razy w miesiącu. Co trzeci Polak pije słodzone napoje kilka razy w tygodniu. Zaledwie 30% ankietowanych sięga codziennie po warzywo, a 34% po owoc. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że nie uprawia sportu i nie zażywa aktywności fizycznej. A przecież to właśnie ruch w połączeniu ze zdrową dietą daje gwarancję zachowania dobrego zdrowia.

Do tego wszystkiego zamiast sięgać po naturalne witaminy i minerały, Polacy wybierają te sztuczne, czyli suplementują dietę różnymi tabletkami. Codziennie przyjmuje je około 21 procent kobiet i 12 procent mężczyzn.

Jak wynika z raportu, w diecie Polaków nie brakuje niestety używek. Aż 32 procent Polaków pali wyroby tytoniowe, a a aż 89 procent sięga po alkohol. Pomimo, że wiadomo, jak te używki negatywnie wpływają na stan zdrowia człowieka, wiele osób ignoruje ten fakt i sięga po nie. A przecież przyczyniają się one do wielu poważnych chorób układu krążenia i nowotworów, które w Polsce zbierają największe żniwo.

Niestety, z Raportu wynika, że wciąż kuleje nasza świadomość co do profilaktyki i badań kontrolnych. Zaledwie 39 % ankietowanych w ostatnim roku zbadało stężenie cholesterolu we krwi. Tylko 42% badanych wykonało badanie ogólne moczu. 56 % ankietowanych wykonało w ostatnim roku badania morfologiczne.